Omega 3: okean esencijalnih blagodati

Od lososa do haringe, prednosti uključivanja omega-3 masnih kiselina u našu prehranu su beskrajne.

Šta to kriju morske dubine? Od lososa do haringe, evo samo nekoliko razloga zašto tražimo više načina na koje bismo dodali esencijalne omega-3 masne kiseline u prehranu. One pružaju obilje blagodati!

Koje su prednosti omega-3 masnih kiselina?
Prednosti omega-3 masnih kiselina su beskrajne! Pokazalo se da ove masne kiseline imaju zaštitni efekat protiv koronarnih bolesti koje mogu biti fatalne – ustvari, nedostatak omega-3 masnih kiselina može biti povezan s povećanim rizikom od raznih bolesti - od kardiovaskularnih bolesti i raka, preko dijabetesa, do oštećenja kognitivnih funkcija i vida. Uzimajući ovo u obzir, sigurno nećete pogriješiti ako za večeru odaberete ribu - posebno ako je to masna riba!

 

Zvuči prilično dobro, ali šta su zapravo omega-3 masne kiseline?
Drago nam je da ste pitali, jer o njima svakako vrijedi razgovarati! Omega-3 je porodica polinezasićenih masnih kiselina koje igraju ključnu ulogu u našem zdravlju i blagostanju, i od vitalnog su značaja za zdravlje mozga, vida i srca. Porodica omega-3 masnih kiselina uključenih u ljudsko zdravlje uključuje: ALA, DHA i EPA (što označava alfa linolensku kiselinu, dokozaheksaensku kiselinu, odnosno eikozapentaensku kiselinu). Međutim, one koje bi vas mogle najviše zanimati su DHA i EPA, jer pružaju izravnije zdravstvene prednosti, koje uključuju smanjenje hroničnih upala te zaštitu srca i krvnih žila od bolesti (da navedemo samo neke).

Ja sam za! Koji je najbolji način da povećam unos esencijalnih masnih kiselina?
Nažalost, naša tijela ne mogu sama proizvesti omega-3 masne kiseline. Ali, ne bojte se! Možete biti mirni znajući da se mogu dobiti iz mnoštva ukusnih izvora hrane. Lako možete dobiti potrebnu dozu ALA masnih kiselina iz sjemenki lana, oraha, soje i chia sjemenki (sve su odlične kao dodatak salatama i smoothijima). Da biste iskoristili prednosti vrhunskih esencijalnih masnih kiselina EPA i DHA koje pozitivno utječu na zdravlje i ljepotu, možete dodati 2-3 porcije masne ribe sedmično, kao što su tunjevina, losos, skuša, haringa ili sardine u vašu prehranu (bijela riba također sadrži neke omega-3 masne kiseline, ali ne u istoj mjeri). Kada se suočite s odabirom između divlje ili uzgojene ribe, uzmite u obzir da je divlja riba prirodno bogata omega-3 masnim kiselinama EPA i DHA, dok riba iz uzgoja može imati promjenjive razine: iste, više ili niže, ovisno o njihovoj prehrani. 

Bez obzira da li uživate u masnoj ribi s roštilja, kuhanoj na pari ili pečenoj, sve su to odlični izvori hranjivih omega-3 masnih kiselina koje su vašem tijelu potrebne da izgleda i osjeća se odlično (bistar vid, blistava kosa i zdravi nokti!).

 

A šta ako nisam ljubitelj ribe?
Znali smo da će i ovo pitanje doći na red (i nismo čak ni iznenađeni, s obzirom na globalni unos omega-3 masnih kiselina EPA i DHA koji je prilično nizak). Ali, ako ste odlučni u tome da ribu držite što dalje od svog tanjira, onda dodajte omega-3 riblje ulje kao što je naš Wellosophy Omega-3 kao dodatak prehrani, jer to može biti odlično rješenje.

Od ribljeg ulja koje se proizvodi od divlje ribe koja je održivo ulovljena i obrađena, ovaj dodatak je praktičan i učinkovit način da vam osigura esencijalne masne kiseline EPA i DHA koje su ključne za zdravlje srca. Međutim, važno je imati na umu da, iako naš proizvod sadrži dovoljne količine DHA i EPA da podrži zdravlje srca, da biste u potpunosti iskoristili omega-3 za zdravlje mozga i vida, uključite i drugu hranu bogatu omega-3 u svoju prehranu, kao što je ulje uljane repice (omiljeno u nordijskoj prehrani), orasi i sjemenke (naročito lanene, chia i orasi). Dakle, za sve one koji ne vole ribu i morske plodove, uvjerite se da imate zalihe orašastih plodova, sjemena i mahunarki koje smo maloprije spomenuli.

Nadamo se da smo vas nadahnuli da razmislite o dodavanju hrane bogate omega-3 na vašu sedmičnu listu namirnica.

Tekst: